Badanie rezonansem magnetycznym, czyli niesamowita metoda diagnostyczna, która dzięki postępom w dziedzinie medycyny pozwala lekarzom na dokładne i nieinwazyjne zbadanie praktycznie każdej części naszego ciała. To często kluczowy element w poszukiwaniu przyczyn dolegliwości, a efekty tego badania wielokrotnie pomagają w postawieniu trafnej diagnozy. Warto wiedzieć, jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym, gdyż może się okazać, że również będziemy musieli się z nim zapoznać bliżej.
Proces badania rezonansem magnetycznym – krok po kroku
Zanim przejdziemy do omówienia, jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym, warto zwrócić uwagę na to, że badanie to nie jest szkodliwe, nie niesie za sobą skutków ubocznych ani radiologicznego obciążenia. Teraz zatem przejdźmy do opisu samego procesu badania.
Badanie rezonansem magnetycznym rozpoczyna się od krótkiego wywiadu z radiologiem oraz wypełnienia specjalnego kwestionariusza. W trakcie tego etapu można zapytać o wszelkie wątpliwości dotyczące procedury, a także poinformować o posiadanych implantach metlowych czy alergiach. Po rozmowie i wypełnieniu dokumentów, przystępujemy do przygotowania do badania.
Przygotowanie do badania rezonansu magnetycznego
Przed wejściem do wnętrza tomografu trzeba zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, w tym: biżuterię, okulary, zegarki, notesy, aparaty słuchowe oraz zapięcia od ubrań. Należy również przedyskutować z radiologiem czy inne metlowe przedmioty mają zostać w organizmie (stymulatory serca, klipsy naczyniowe, protezy stawowe).
Jak wygląda przebieg badania rezonansu magnetycznego?
Gdy jesteśmy już gotowi, zmieniamy się w podane nam szpitalne ubranie, a następnie kładziemy się na specjalnej podłużnej płycie (stole), która zaczyna delikatnie wjeżdżać do wnętrza tomografu. Samo urządzenie przypomina zewnętrznie sporych rozmiarów bębenek do prania.
W trakcie badania rezonansem magnetycznym ważne jest, aby utrzymać bezwzględny spokój i nie poruszać się. Wyjątkiem może być krótkotrwałe oddechy, jeśli zostaną zlecone przez personel medyczny.
Czas trwania badania rezonansu magnetycznego
Samo badanie może trwać od 15 minut do godziny, w zależności od badanej części ciała oraz potrzeb diagnostycznych. Warto być jednak przygotowanym na to, że czas spędzony w szpitalu może potrwać dłużej, ponieważ może się zdarzyć, że będziemy musieli poczekać na swoją kolej.
Warto dodać, że podczas badania rezonansem magnetycznym usłyszymy różne odgłosy, takie jak przyciskanie, stukanie czy dzwonienie. To naturalny efekt wynikający z pracy tomografu – nie ma się czym niepokoić.
Otrzymywanie wyników badania rezonansu magnetycznego
Gdy już wszystko będzie gotowe, opuszczamy pomieszczenie z tomografem, a personel medyczny dokładnie przeanalizuje otrzymane podczas badania obrazy. Wynik badania rezonansu magnetycznego często jest gotowy do odbioru w ciągu kilku dni.
Wskazania do badania rezonansem magnetycznym
Możliwości diagnostyczne rezonansu magnetycznego są naprawdę szerokie. Badanie wykonuje się m.in. w celu zbadania układu nerwowego, układu mięśniowo-szkieletowego, serca, naczyń krwionośnych, wątroby, nerek, piersi, prostaty, macicy oraz narządów miednicy mniejszej. W przypadku wątpliwości dotyczących niepokojących objawów, skonsultuj się z lekarzem i dowiedz się, czy w twoim przypadku wykonanie badania rezonansem magnetycznym jest wskazane.
Badanie rezonansem magnetycznym – kluczowe informacje
Badanie rezonansem magnetycznym to bezpieczna i bezpromieniowa metoda diagnostyczna, która nie wywołuje szkodliwych skutków ubocznych. Przed badaniem warto wypełnić specjalny kwestionariusz oraz zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, takie jak biżuteria czy okulary. Następnie pacjent zakłada szpitalne ubranie i kładzie się na podłużnej płycie, która wjeżdża do wnętrza tomografu.
W trakcie badania rezonansem magnetycznym należy utrzymać spokój i unikać ruchów oraz niepokoić się o dziwne odgłosy pochodzące z urządzenia. Samo badanie może trwać od 15 minut do godziny, jednak czas spędzony w szpitalu może być dłuższy z uwagi na kolejki. Po wykonaniu badania personel medyczny przeanalizuje uzyskane obrazy, a wyniki zwykle odbiera się w ciągu kilku dni.
Rezonans magnetyczny jest wykorzystywany do diagnostyki wielu układów i narządów organizmu, takich jak układ nerwowy, mięśniowo-szkieletowy, serce czy naczyń krwionośnych. W razie wątpliwości dotyczących objawów warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy wykonanie badania rezonansem magnetycznym jest wskazane w danym przypadku.